Novinky

Syndikovat obsah

Günther Kletetschka a jeho doktorandský student Matthew Markley jsou autory článku o kosmickém zvětrávání v časopisu Icarus (impakt faktor: 3,038)

V článku ukazujeme, že je možno analogické struktury vytvořit pomocí laseru, kterým ozařujeme (bombardujeme) zrna olivínu. Takto jsme připravili vzorky analogické k povrchu Merkuru, Měsíce a asteroidů. Dále jsme ukázali, že můžeme úroveň kosmického zvětrávání monitorovat pomocí frekvenčně závislé magnetické susceptibility.
Článek najdete zde

Na téma rtuť - Tomáš Navrátil a Jan Rohovec v pořadu Českého Rozhlasu Plus – Magazín Leonardo

Rtuťové teploměry zmizely z lékáren už před šesti lety. Upouští se ale i od amalgámových plomb, nutriční experti varují před rtutí v rybách a rtuť platila dlouhé roky za hlavní podezřelou v případu záhadného úmrtí astronoma Tychona Braha. Představuje rtuť skutečně takové nebezpečí a takovou zátěž pro naše zdraví a životní prostředí. Pohled geochemiků přináší Tereza Burianová.
Záznam vysílání je zde

Symposium Na pomezí samoty

Umělecko-vědecký projekt Na pomezí samoty vstupuje do závěrečného dějství. Hlavní výstava potrvá od 5.2 do 4. 3. 2016 v Galerii Školská 28, Praha 1. Představí se díla českých, islandských a norských umělců, kteří se v létě 2015 zúčastnili série tří umělecko-vědeckých expedic na Island, do severních Čech a do severního Norska (za Geologický ústav AVČR se severočeské části akce zúčastnili Václav Cílek a Radek Mikuláš).  K výstavě vyjde obsáhlý česko-anglický katalog.
Více zde; Web projektu; Fotografie

Profesor Zdeněk V. Špinar - vzpomínkový seminář

Ve středu 11. listopadu 2015 se v Geologickém ústavu AVČR uskutečnil vzpomínkový seminář ke 100. výročí narození paleontologa Zdeňka V. Špinara a k 20. výročí jeho úmrtí. Fotogalerie.

Vyšla nová kniha "Krajina a geodiverzita"

Kniha autorů Aleš Bajer, Vojen Ložek, Lenka Lisá a Václav Cílek nese podtitul "Neživá příroda jako základ krajinných a kulturních hodnot". Vyšla ve spolupráci Mendelovy univerzity v Brně a Geologického ústavu AV ČR, v. v. i.
Konkrétní dotazy směřujte na spoluautorku lisaatgli [dot] cas [dot] cz (Lenku Lisou)

On-line verze dvou publikací

Václav Cílek a Vojen Ložek jsou spoluautory dvou publikací, které jsou volně přístupné:
Vstoupit do krajiny: o přírodě a paměti středních Čech
Střední Čechy: příroda, člověk, krajina

Časopis Vesmír otiskl článek o Leoně Chadimové

Marek Janáč publikoval v cyklu "Jsem z akademie věd" článek "Leona Chadimová: Krásy v prachu". Vyšel v letošním 11. čísle a dočtete se v něm nejen o výzkumu, ale i o vlastní cestě naší kolegyně k vědě.

Terénní exkurze v rámci Týdne vědy a techniky

2. 11. 2015 proběhla pod vedením Radka Mikuláše exkurze se studenty Gymnázia Evolution v Praze – za významnými geologickými profily a nalezišti zkamenělin v Řeporyjích.
Fotogalerie

Věda fotogenická

V druhém ročníku soutěže Věda fotogenická se opět umístili pracovníci Geologického ústavu AV ČR a to jak na 1. místě (Pavel Lisý s fotografií skalního umění s názvem „Stále ještě hořím“), tak Leona Chadimová nebo Lukáš Krmíček, jejichž fotografie byly zařazeny do kalendáře, sloužícího k prezentaci české vědy partnerům AV ČR.
Více informací najdete ve fotogalerii.

Geologický výzkum ve starověkém městě Petra (Jordánsko)

Vědecký pracovník z našeho ústavu (Michal Filippi) se v létě účastnil prací ve starověkém městě Petra v Jordánsku.
Více informací najdete zde.
Fotogalerie

Archiv novinek

Hledáte starší novinky? Navštivte archiv novinek starších než 1 rok.