Novinky

Syndikovat obsah

Nabídka zaměstnání

Popis nabídky práce: Údržbář

Možnost práce na plný nebo zkrácený pracovní úvazek.
Náplň práce: Běžná údržba budov a zařízení, drobné opravy elektro a vodoinstalací, obsluha plynové kotelny (proškolení zajistíme), péče o osobní vozidla ústavu.
Požadavky: Výuční list, ŘP sk. B, komunikativnost a manuální zručnost, výhodou osvědčení dle vyhlášky č. 50/1978 Sb.
Vhodné i pro +55 nebo mladší důchodce bydlící v blízkosti ústavu.
Datum nástupu: Ihned nebo dle dohody.
Mzda: 18 – 22 tis. Kč při plném úvazku/měs.
Žádosti o přijetí včetně dokladů o dosaženém vzdělání, životopisu a přehledu o absolvované praxi zasílejte na adresu duskovaatgli [dot] cas [dot] cz.
Uveďte prosím i telefonický kontakt. Nabídka je ke stažení zde.

Hlavní regionální cena Miroslava Ivanova udělena knize o Křivoklátsku

Publikace „Křivoklátsko – příběh královského hvozdu“, na jejímž vzniku se podíleli dva pracovníci Geologického ústavu AV ČR, v. v. i., obdržela na letošním veletrhu SVĚT KNIHY Hlavní regionální cenu za významné dílo literatury faktu. Cenu uděluje město Jaroměř-Josefov – rodiště Miroslava Ivanova, Klub autorů literatury faktu a Správa odkazu Egona Ervína Kische.

Cena za speleologické objevy

Speleologické průzkumy v Číně (zde), na kterých se podílí i Geologický ústav, byly oceněny v rámci 36. ročníku Speleofóra, cenou za nejvýznamnější objevy v zahraničí v roce 2016. Speleofórum je výroční setkání členů České speleologické společnosti a dalších speleologů. Jeho náplní je prezentace výsledků činnosti dosažených v uplynulém roce. Speleofórum trvá tři dny a zahrnuje: (i) odborné přednášky z karsologie, geologie a dalších oborů; (ii) přednášky z praktické speleologie a (iii) exkurze do Moravského krasu. K akci také vychází také časopis Speleofórum, kde jsou významné výsledky prezentovány.
Reference
Motyčka Z., Filippi M. (2017): Shaanxi 2016: První české stopy v Číně. Speleofórum 2017, roč. 36, Česká speleologická společnost - Praha. 59-69. (In Czech with English abstract)

Filip Tomek absolvuje půlroční stáž na New Mexico Highlands University, USA

Postdoktorand Filip Tomek získal grant programu podpory rozvoje zahraniční spolupráce začínajících vědeckých pracovníků AV ČR. V rámci projektu je zahrnuta půlroční stáž na New Mexico Highlands University, Las Vegas, New Mexico. Hlavním předmětem vědeckého projektu je studium toku magmatu pod vulkány na vybraných lokalitách kalderového vulkánu Platoro (Colorado) a komplexu paprsčitých žil Cerrillos Hills (New Mexico). Fotogalerie naleznete zde a zde.

Zpřesnění teorie vzniku vltavínů

Práce nedávno publikovaná v prestižním časopise Geochimica et Cosmochimica Acta, na níž se významně podíleli pracovníci Geologického ústavu K. Žák, R. Skála, L. Ackerman, J. Ďurišová a Š. Jonášová, rozšiřuje informace o vzniku vltavínů. Více se dozvíte zde.

Zkamenělé medúzy? Kdepak!

Léta se studenti Přírodovědecké fakulty UK V Praze učili ke zkoušce z paleontologie poznat „zkamenělou medúzu“. Tato zkamenělina, koncem 19. století určená jako Medusites, se velmi vzácně nachází v usazeninách nejstarších prvohor u obce Skryje. Medúzy se však zachovávají opravdu jen výjimečně (třeba v těch vrstvách v jižním Německu, ve kterých byl nalezen slavný „prapták“ Archeopteryx). Nový výzkum kolegů z Geologického ústavu AVČR a Přírodovědecké fakulty UK přesvědčivě ukázal, že skryjský „Medusites“ nemá s medúzami nic společného. S největší pravděpodobností jde o důlky v někdejším jemném písečku moře, „vysezené“ mořskými sasankami. Spadají do prastarého ichnorodu (zkamenělé stopy) Astropolichnus známého ze Španělska. Od svých příbuzných na Pyrenejském poloostrově se však liší tvarem a počtem radiálních paprsků a představují tak zcela nový typ zkamenělé stopy, nazvaný Astropolichnus bohemicus. Článek vyšel v časopise Ichnos.
Citace: Radek Mikuláš & Oldřich Fatka (2017): Ichnogenus Astropolichnus in the Middle Cambrian of the Barrandian area, Czech Republic. Ichnos (USA), DOI: 10.1080/10420940.2017.1292908

Nový ceník

Byl vydán nový ceník laboratoří Geologického ústavu Akademie Věd ČR, v. v. i. Najdete ho zde.

Popularizační brožura “Lesní potok – čtvrtstoletí monitoring modelového povodí”

V publikační edici Strategie AV21 nakladatelství Academia se představují jednotlivé výzkumné programy. Program “Rozmanitost života a zdraví ekosystémů” je koordinován Biologickým centrem Akademie věd ČR. Autorským kolektivem z GLÚ (Tomáš Navrátil, Jan Rohovec a Petr Skřivan) byla sepsána popularizační brožura “Lesní potok – čtvrtstoletí monitoring modelového povodí”. Autoři seznamují čtenáře se změnami kvality životního prostředí na území Středočeského kraje, ve kterém se nachází povodí Lesní potok. Seznamují čtenáře s principy biogeochemického výzkumu obecně a se situací na povodí Lesní potok. Prezentovány a vysvětleny jsou některé konkrétní výsledky za 25 let výzkumu. Brožury budou k dispozici zdarma v síti knihkupectví Academia nebo u autorů.

Seminář „Potenciál těžby lithia v ČR a jeho využití v pokročilých technologiích“

V rámci spolupráce Akademie věd ČR s Poslaneckou sněmovnou perlamentu ČR se 17. října 2016 konal seminář „Potenciál těžby lithia v ČR a jeho využití v pokročilých technologiích“. Organizací odborné náplně semináře byl pověřen Geologický ústav AV ČR, v.v.i., v osobě dr. Karla Breitera. V pěti odborných přednáškách přední odborníci z ústavů Akademie věd, vysokých škol, České geologické služby a potenciálních těžařů seznámili poslance s geologickými, technologickými a ekonomickými aspekty vyhledávání, úpravy a těžby lithia na území ČR a možnostmi jeho využití v moderních technologiích, zejména skladování energie.

Research Reports 2015

Právě vyšla ročenka vědeckých aktivit pracovníků Geologického ústavu za rok 2015 - Research Reports.

Archiv novinek

Hledáte starší novinky? Navštivte archiv novinek starších než 1 rok.