GLÚ v médiích

Kolik prachu létá v ovzduší? Až pět miliard tun ročně, tvrdí geolog

Tomáš Hrstka, současný vedoucí projektu o atmosferickém prachu v rámci programu Strategie AV21, byl pozván do Českého rozhlasu, aby pohovořil o současném vývoji této rizikové složky v našem každodenním prostředí. Nastínil přitom použití nové metodiky pro tento obor, což je plně automatizovaná analýza prvkových a minerálních složení s vysokým výkonem prováděná na vzorcích z prachových depozic. T. Hrstka se významně podílí na vývoji těchto postupů mezinárodně.
 

Recenze knihy Václava Cílka v literární příloze londýnských Timesů

V literární příloze londýnských Timesů (The Times Literary Supplement) vyšla 29. ledna obsáhlá recenze knihy esejů Václava Cílka "To Breathe with Birds" (Dýchat s ptáky). Autorkou recenze, jejíž text si můžete přečíst zde, je Kapka Kassabova. Nakladatelství The University of Pennsylvania Press nominovalo knihu na knižní cenu Johna Brinckerhoffa Jacksona.

Na téma rtuť - Tomáš Navrátil a Jan Rohovec v pořadu Českého Rozhlasu Plus – Magazín Leonardo

Rtuťové teploměry zmizely z lékáren už před šesti lety. Upouští se ale i od amalgámových plomb, nutriční experti varují před rtutí v rybách a rtuť platila dlouhé roky za hlavní podezřelou v případu záhadného úmrtí astronoma Tychona Braha. Představuje rtuť skutečně takové nebezpečí a takovou zátěž pro naše zdraví a životní prostředí. Pohled geochemiků přináší Tereza Burianová.
Záznam vysílání je zde

Časopis Vesmír otiskl článek o Leoně Chadimové

Marek Janáč publikoval v cyklu "Jsem z akademie věd" článek "Leona Chadimová: Krásy v prachu". Vyšel v letošním 11. čísle a dočtete se v něm nejen o výzkumu, ale i o vlastní cestě naší kolegyně k vědě.

Divoká příroda Prahy

Nakladatelství Academia nedávno vydalo poněkud neobvyklého knižního průvodce po Praze, nazvaného Divoká příroda Prahy a blízkého okolí. „Knížka nabízí pohled z jiné perspektivy, než jsme zvyklí. Popisována jsou ta místa, kde se příroda vyvíjí spíše spontánně než pod vlivem lidských záměrů“, říká geolog Radek Mikuláš, jeden z autorů knihy.
Rozhovor pro anglické vysílání Radio Praha včetně zvukového záznamu je zde.

Radek Mikuláš v pořadu Českého Rozhlasu Meteor

Geolog Radek Mikuláš a botanik J.A. Šturma jsou autory knížky „Divoká příroda Prahy a jejího blízkého okolí“. V jejich pojetí je „divoká“ taková příroda, kde spontánní vývoj převládá nad lidskými záměry. Může to být na vrcholcích hor stejně jako v opuštěném lomu nebo na stráni zalesněné před sto lety a pak ponechané osudu. Takovou strání, pod pražským Barrandovem, prošli autoři knížky spolu s poněkud zaskočenými redaktory Českého Rozhlasu.
Záznam vysílání je zde

Michal Filippi v pořadu ČT o Geoparku Český ráj

    Michal Filippi z našeho ústavu se spolu s Jaroslavem Řihořkem (PřF UK Praha) podílel na natáčení
    pořadu o Geoparku Český ráj, který byl odvysílán v rámci cyklu „Nedej se“, kde společně
    prezentovali výsledky výzkumu pískovcových skalních útvarů.
    Záznam pořadu naleznete zde.

Jak zrekonstruovat dinosaury?

Respekt.cz; 6. 8. 2011; 12:00
(Mikuláš, R.)

S předním českým geologem, Radkem Mikulášem, jsme se vypravili do dinoparku na pražské Harfě. Zjistili jsme, jestli vystavené exponáty odpovídají současným vědeckým poznatkům, jak se odvozují tvary a zbarvení dávno vyhynulých živočichů. O fascinaci světem dinosaurů se dočtete také v článku Radka Mikuláše v Respektu 32/2011.